Veski on rajatud 1899. aastal Kuressaare esimese apostliku õigeusu kiriku kohale, mis 1780ndate alguses linna tabanud tulekahjus maha põles. Antud veski oli töökorras kuni 1941. aastani. Sõja puhkedes saeti tiivad maha, et vaenlased ei saaks nende abil mingeid signaale anda. Ajaloost on teada, et Esimeses Maailmasõjas olid prantslased andnud tuulikute tiibade liikumisega omadele teada vaenlase vägede liikumissuunast ja isegi suurusest. Peale sõda kasutati veskit panipaigana ning möldri eluruume, mis asuvad eestvaates vasakule väljaulatuvas osas, korterina.

Et parandada toitlustustingimusi Kuressaares seoses turistide arvu järsu suurenemisega alates 1960ndate lõpust, alustati 1972.aasta sügisel arhitekt Fredy Tompsi projekti järgi tuuliku restaureerimist kohvikuks. Sisekujunduse on teinud arhitekt Aet Maasik ja töid juhatas Jaan Mitt. Restaureerimise käigus püüti säilitada hollandi tüüpi kivituuliku algseid konstruktsioone. 4.jaanuaril 1974.aastal avati kohvik Veski külastuseks. Kohe peale avamist, muutus kohvik üheks külastatavamaks paigaks siin linnas ning oleme tänaseks vanim töötav toitlustusasutus Kuressaares.

„Veski” on kuulutatud vabariikliku tähtsusega arhitektuurimälestiseks. 2009. aastal valiti Veski Saare maakonna Parimaks Turismiettevõtteksja lisaks pälvis Veski Eesti Vabariigi Kultuuriministeeriumi tänukirja “Aasta tegu kultuuris” pärimusmuusika ürituste korraldamise eest. Veskit tunnustati Saare maakonna Kaunima Kodu tiitliga 2010. aastal ja Eesti Vabariigi presidendi Kaunima Kodu tiitliga 2011. aastal. 2014. aastal tähistas Veski töötava toitlustuskohana 40. juubelit ja veski hoone 115. juubelit. 2015. aasta apriilist kannab tuulik Saaremaa Veski nime ja on tuntud kui heade Kohalike Maitsete Koda.

Naudi tõeliselt lummavaid maitseid erilises Saaremaa Veskis!


Soovid samuti antud restorani külastada või otsid kellelegi kingitust? Soeta Chillist kaunis e-kinkekaart, mis hõlmab õhtusöögipaketti kahele inimesele.